Starzejący się ukochany pupil to widok niegodny pozazdroszczenia. Jest to jednak naturalny stan tak dla człowieka, jak i dla czworonoga. Warto więc zadbać o to, by ten okres życia psiego członka rodziny przebiegał dla niego jak najbardziej komfortowo. Właściwa opieka i dobór odpowiedniej diety mogą sprawić, że okres seniora będzie trwać w najlepsze, chociaż z każdym kolejnym rokiem pies może mieć coraz mniej energii i przesypiać większą część dnia. Jaką więc wybrać dla niego karmę, by mógł cieszyć się jak najlepszym zdrowiem i samopoczuciem?

Jak zmienia się styl życia psa seniora?

To, że pies się starzeje, można rozpoznać po coraz mniejszym apetycie. Jest to sygnał, że czworonóg potrzebuje już nieco innego pożywienia niż do tej pory. Zmiana diety jest konieczna, jeśli właściciel czworonoga chce uniknąć komplikacji zdrowotnych u swojego pupila. Dobrze dobrany pokarm to nie tylko większa szansa, że psu nic nie będzie dolegać w czasie „psiej emerytury”, ale też nadzieja, że jeszcze przed nim wiele lat życia. Liczne badania dowodzą, że właściwa karma ma zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o to, jak czuje się pies senior, jakim cieszy się zdrowiem i czy ma szansę dożyć sędziwego wieku.

Co powinien jeść pies senior?

Pies, który nie jest już w wieku produkcyjnym, coraz więcej czasu przeznacza na drzemkę w ciągu dnia i nocy. W związku z tym nie potrzebuje już karmy, która zaspokajałaby jego duże potrzeby energetyczne, gdyż te są już naprawdę niewielkie. Warto więc pamiętać o tym, że jeśli pies, który ma już około ośmiu, czy dziesięciu lat, nie jest tak aktywny, jak jeszcze dwa-trzy lata wcześniej, nie musi to oznaczać, że coś mu dolega. Najczęściej jest to zwyczajnie postępujący proces starzenia. Nie można mu zaradzić, ale nie można też pozostać biernym i podawać psu wciąż tego samego pokarmu, którym się żywił, gdy jego zapotrzebowanie na energię było znacznie większe. Jeśli bowiem wciąż jest na tej samej diecie, co w wieku dojrzałym, jest duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później zacznie przybierać na wadze. Większa masa psa prowadzi nie tylko do jeszcze bardziej spowolnionych ruchów i większej senności. Przekłada się także na dysfunkcję organów wewnętrznych, które są zbyt obciążone dużą dawką kalorycznej karmy.

Na co zwrócić uwagę, dobierając karmę dla psa seniora?

Dobra karma to taka, która dostarcza psu seniorowi blisko o połowę mniej energii niż pokarm wskazany dla dorosłego czworonoga w wieku produkcyjnym. Oprócz tego, że pies w starszym wieku nie ma już takiej energii, jak wcześniej, dochodzą jeszcze inne czynniki, które mają wpływ na to, jaka karma będzie dla niego najbardziej wskazana. Pokarm powinien być o wiele mniej kaloryczny niż dotychczas (o jedną piątą). Nie powinno w nim też zabraknąć kwasów omega-3 – dzięki nim nerki pupila są sprawniejsze, więc nie zdarzy się, że pies będzie cierpieć z powodu ich niewydolności.

Dobierając karmę dla swojego psiego staruszka, nie można też zapominać o tym, by ją w odpowiedni sposób porcjować. Pupil powinien otrzymywać taki posiłek, po którym nie będzie czuł się ani głodny, ani przejedzony. Warto więc obserwować, jak zachowuje się po posiłku, czy nie jest za bardzo senny i powolny albo, czy np. nie burczy mu w brzuchu. Serwując psu mniejsze, ale częstsze posiłki, można w ten sposób uniknąć u niego problemów z trawieniem. Nie można bowiem zapominać o tym, że z wiekiem wszystkie organy wewnętrzne u psa pracują nieco wolniej. Nie inaczej jest z jelitami.

Jak zadbać o komfort starszego psa związany z żywieniem?

Pies w trakcie posiłku powinien mieć zapewniony spokój. Dlatego też warto podawać mu jedzenie w takim miejscu, gdzie nikt się koło niego nie krząta, gdy próbuje pochłonąć swoją karmę. W przeciwnym razie spożywanie pokarmu będzie dla niego stresujące, a to bardzo szybko przełoży się na problemy z trawieniem.

Z uwagi na to, że z wiekiem pupil ma coraz większe trudności z pogryzieniem twardych chrupek, warto je namoczyć w wodzie przed podaniem. W ten sposób staną się miękkie, a pies mimo to nie będzie mieć żadnych problemów z jedzeniem takiej karmy. W dalszym ciągu bowiem ma taki sam smak, do jakiego zdążył przywyknąć. W karmie ani w diecie psa seniora nie powinno być więc twardych dodatków, tj. kości.

Troszcząc się o bardziej wrażliwe dziąsła swojego staruszka, nie można też zapominać o tym, by pokarm nie był ani zbyt gorący, ani zbyt zimny. Spożywając karmę, która ma temperaturę pokojową, czworonóg nie odczuje w trakcie takiego posiłku żadnego dyskomfortu.

Z jakimi kłopotami zdrowotnymi starszy pies zmaga się najczęściej?

Starszy pies może mieć liczne problemy zdrowotne, które właśnie pojawiają się u niego wraz z wiekiem. Najczęściej zauważa się zmniejszony apetyt, spowodowany najczęściej stanem zapalnym dziąseł, kamieniem nazębnym, czy psujących się zębów. Zmysły czworonoga seniora także nie są już tak wyostrzone, jak były, zwłaszcza wzrok słuch i węch. Z czasem u psa spowalnia metabolizm – układ trawienny działa nawet na 20 procent wolniejszych obrotach niż w czasach, gdy pies był w wieku dojrzałym. Starszy pupil zwykle zaczyna zmagać się ze zwyrodnieniem stawów, a także z nieprawidłową pracą nerek. Zdarza się, że pupil senior ma też chorą wątrobę, stany zapalne macicy, nadmiar cukru w organizmie, czy cierpi na zaburzenia hormonalne. W starszym wieku pies może też być bardziej podatny na choroby nowotworowe. Problemów zdrowotnych nie należy lekceważyć, dlatego w razie jakichkolwiek symptomów, które wskazują na rozwijającą się chorobę, należy udać się do gabinetu weterynaryjnego na badania. Nawet wtedy, gdy pies jest już w starszym wieku, wciąż można podjąć u niego skuteczne leczenie. Może więc jeszcze długo cieszyć się zdrowiem, z czego sam będzie zadowolony i wszyscy domownicy.

Jak dbać o zdrowe i czyste zęby u psa seniora?

Z wiekiem zaleca się, by pies jadł jak najmniej twardych chrupek. W związku z tym wielu właścicieli rezygnuje z podawania starszemu psu suchej karmy, zastępując ją mokrą. Takie rozwiązanie być może działa dobrze na układ trawienny i nie podrażnia dziąseł. Jednak z czasem na szkliwie zacznie się odkładać kamień i płytka nazębna, a stąd już bardzo blisko do poważnych problemów stomatologicznych u psa. Zdrowe zęby to białe zęby, a kiedy pojawia się najpierw żółtawy, a później ciemno-brązowy nalot, oznacza to, że uzębienie psa wymaga natychmiastowego działania. W przeciwnym razie może pojawić się ropień, co sprawi, że spożywanie pokarmu będzie wiązać się z bólem. W efekcie czworonóg przestanie interesować się jedzeniem, co najczęściej powoduje, że pojawiają się kolejne problemy ze zdrowiem, nie tylko spadek masy.

Karma sucha to najlepszy pokarm, jeśli chodzi o zdrowe i czyste zęby, które podczas spożywania chrupków praktycznie czyszczą się same. Dla psa seniora warto wybierać te mniejsze, z pogryzieniem których nie będzie mieć większych problemów. Warto też zwrócić uwagę na to, czy w składzie karmy nie znajdują się czasem specjalne składniki, które ułatwiają dbanie o higienę psiej jamy ustnej. Można również wzbogacić dietę pupila o specjalne suplementy, które dodaje się do psiej miski z wodą. Nie tylko redukują kamień i odkażają ewentualne miejsce infekcji, ale również sprawiają, że pies ma bardziej świeży oddech.

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa seniora?

W naszej ofercie są karmy przeznaczone dla psów w wieku seniora. Niemniej warto najpierw poradzić się weterynarza, czy dla starszego pupila zalecałby jakiś konkretny, gotowy pokarm. Dobrze zbilansowana żywność jest podstawą, jeśli chodzi o zdrowie psa w dalszych latach jego życia. Jeśli lekarz weterynarii nie poleci jednej karmy, najlepiej zwrócić uwagę na tę, która nie jest tak bardzo kaloryczna, jak pozostałe. W pokarmie nie może też zabraknąć białka, które jest psu potrzebne przez całe życie. Natomiast z wiekiem czworonóg bardzo szybko je traci ze swojego organizmu. Zatem warto wybierać spośród tych karm, w których białko stanowi co najmniej 25 procent wszystkich składników.

Może się tak zdarzyć, że niezbędna okaże się dodatkowa suplementacja. Zwłaszcza jeśli w karmie, którą polubił czworonóg, nie ma wszystkich istotnych dla niego składników. To, czego nie powinno zabraknąć w diecie seniora, to witaminy. Musi się w niej znaleźć witamina K, ponieważ jest odpowiedzialna za krzepnięcie krwi, a także przyczynia się do wzmocnienia kości. Inną witaminą, o jakiej nie można zapomnieć, jest witamina E, ponieważ wzmacnia odporność. Natomiast witamina B, którą pies także powinien regularnie otrzymywać wraz z pokarmem, wpływa pozytywnie na prawidłową przemianę materii. Niezbędna jest także witamina C – jej obecność sprawia, że pies zachowuje zdolności percepcyjne, gdyż jego mózg wciąż jest tak samo sprawny, jak wtedy, gdy miał kilka lat mniej.

Z wiekiem wzrok pupila zaczyna się pogarszać – by temu zapobiec, należy podawać pokarm bogaty w luteinę. Fosfor, wapń to również te pierwiastki, które starszy pies musi otrzymywać, jeśli ma zachować silne kości i zęby. Natomiast na stawy, chrząstki najlepsza jest glukozamina, więc jej także nie może zabraknąć. W karmie dla seniora powinno być mniej tłuszczów niż w pokarmie dla psa dorosłego, niemniej nie może zabraknąć w nich kwasów omega-3 i omega-6, które powinny być dostarczane w proporcji 1:5. Wszystkie te składniki nie będą wystarczające, jeśli w karmie nie znajdzie się błonnik, który sprawi, że pokarm będzie dla psa dobrze przyswajalny i nie wpłynie negatywnie na układ trawienny.

Najlepsza karma to ta, która odpowiada wszystkim zapotrzebowaniom starszego pupila. Zwykle jest tak, że obecność wyżej wspomnianych składników jest niewystarczająca. Trzeba bowiem zawsze jeszcze uwzględnić cechy indywidualne zwierzęcia, w tym jego aktywność, czy ewentualne problemy zdrowotne, z jakimi się zmaga.