Szczeniak to pojęcie zbyt ogólne, by można było dopasować do młodego psa najlepszą karmę z uwagi na to, że nie ukończył jeszcze roku, czy dwóch lat życia. Szczeniaki szybko rosną, dlatego też okres przed pełnoletnością można podzielić na kilka etapów. Każdy z nich wymaga podania psu innego rodzaju pożywienia, które będzie pozytywnie wpływać na jego prawidłowy rozwój. Jak karmić szczeniaka, jaki pokarm dla niego wybrać i o czym jeszcze warto pamiętać?

Jak karmić szczeniaka, który ma do trzech tygodni?

Szczeniak od momentu jak się urodzi i do czasu, gdy nie będzie mieć trzech tygodni, powinien być karmiony mlekiem. Najlepsze jest to od rodzicielki, ale jeśli nie ma takiej możliwości, warto spróbować znaleźć suczkę, która właśnie urodziła albo przechodzi ciążę urojoną. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie zawsze takie karmienie przynosi spodziewany efekt. Suczki wyczują obce szczenię i dlatego nie zawsze są skore karmić nie swoje.

Jeśli więc nie jest realne, aby szczeniak mógł otrzymać naturalne, psie mleko, wtedy trzeba się postarać o odpowiedni zamiennik. Niestety nie jest nim typowe mleko z kartonu z marketu, czy nawet pochodzące od krowy. Mały piesek powinien otrzymać specjalnie przeznaczone dla niego mleko, które jest dostępne w sklepie zoologicznym lub u weterynarza. Jest nie tylko łatwo przyswajalne przez wrażliwy, młody organizm pieska, ale również mają odpowiedni skład, który zapewnia prawidłowy rozwój. Są w nim węglowodany, białko i tłuszcze. Jeśli chodzi o to, jak często karmić szczeniaka takim mlekiem, nie trzeba się nad tym zastanawiać, ponieważ zalecane dawkowanie producent opisuje na opakowaniu.

Co dawać do jedzenia szczeniakowi między trzema a ośmioma tygodniami życia?

Szczeniak, który nie skończył jeszcze ośmiu tygodni, wciąż powinien pić mleko od matki, od matki zastępczej lub specjalne mleko opisane wyżej. Jednak poza takim pożywieniem dietę warto zacząć wzbogacać o dodatkowe składniki. Oprócz mleka do codziennego, psiego menu można włączyć mokrą lub suchą karmę wskazaną dla młodego szczeniaka. Jeśli psiak ma już co najmniej trzy tygodnie, powinien w tym czasie przyzwyczajać się do jedzenia podawanego w misce. Można co prawda zacząć od karmienia czworonoga z ręki, ale miska jest tym właściwym przedmiotem, gdzie zwierzak powinien od tego momentu szukać pożywienia.

Jaka karma dla szczeniaków, które skończą osiem tygodni?

Szczeniak, który ma już powyżej ósmego tygodnia życia, zaczyna odzwyczajać się od odruchu ssania. Tym bardziej, jeśli przez kilka wcześniejszych tygodni zdążyły oswoić się z miską, w której podaje się mu pokarm. W dalszym ciągu należy podawać pupilowi karmę dla młodych szczeniąt lub ogólną dla szczeniąt. Wybór karmy dla psa, który będzie miał powyżej dziesięciu, czy dwunastu tygodni zależy od tego, jakiej jest rasy. Jeśli jest się posiadaczem psa, który rośnie wyjątkowo szybko, warto zdecydować się na karmę, która dostarczy niezbędnej energii. Rasy szybko rosnące to na przykład golden retriever, a także labrador, a te, które rosną stopniowo to chociażby jamnik, czy buldog francuski.

Jaka karma dla szczeniaków, które szybko rosną?

Szczeniak rasy, która cechuje się szybkim wzrostem, powinien otrzymywać karmę przeznaczoną właśnie dla takich ras. Cechuje się ona najczęściej tym, że jest kaloryczna, a zarazem dostarcza psu dużo białka. Z uwagi na to, że pokarm ten jest tuczący, nie należy podawać go w zbyt dużych ilościach naraz. Zdecydowanie lepiej dawkować tę karmę w mniejszych porcjach serwowanych częściej. Warto pamiętać o tym, że rasy szybko rosnące są narażone na różne choroby, które wynikają z nieprawidłowo zbilansowanej diety.

Chcąc kupić najlepszą karmę dla pieska, który błyskawicznie nabiera na masie ciała, najlepiej zdecydować się na tę, która ma w składzie glikozaminoglikany, kwas hialuronowy, siarczan, chondroityny, a także glukozaminę. Dzięki nim piesek prawidłowo się rozwija, a właściciel swojego pupila nie musi się obawiać o stan psich chrząstek i stawów. W przypadku, gdy nie dobierze się odpowiedniej karmy dla szczeniaka rasy szybko rosnącej, wtedy trzeba liczyć się z takimi dolegliwościami u czworonoga, jak: nadczynność przytarczyc, krzywica, czy osteochondroza. 

Jaką wybrać karmę dla szczeniaka rasy małej?

Warto pamiętać o tym, że szczeniak, który z uwagi na swoją rasę nie będzie już dużo większy, niż jest, szybciej osiąga pełnoletniość. W związku z tym znacznie wcześniej zmienia się mu karmę na pokarm przeznaczony dla psów dojrzałych niż czworonogom ras średnich i większych. Przy wyborze właściwego pokarmu najlepiej zdecydować się na karmę, która jest przeznaczona właśnie dla psów małych ras, które są już dorosłe.

Kiedy zdecydować się na uniwersalną karmę dla szczeniaka?

Jak sama nazwa wskazuje, karma uniwersalna jest przeznaczona dla szczeniaka niezależnie od tego, czy to rasa duża, mała, średnia, czy rosnąca. Najlepiej jednak sprawdza się, gdy żywi się nią pieski, które osiągają średni wzrost, a także te, które są rasy mieszanej. Wybierając jednak uniwersalną karmę dla szczeniaka, warto zwrócić uwagę na jej skład. Powinna zawierać takie składniki, które nie obciążają układu trawiennego młodego psa, a także nie utrudniają przemiany materii. Przy doborze karmy należy pamiętać o tym, że szczeniak jest o wiele bardziej ruchliwy niż dorosły pies. Stąd też jego zapotrzebowanie na składniki, które dodają energii, jest dwukrotnie wyższe w porównaniu do zapotrzebowania na te same składniki u psów dojrzałych. Stabilna zawartość potrzebnych witamin, białka, tłuszczy i węglowodanów to pewność, że piesek nie będzie mieć żadnych problemów z prawidłowym rozwojem i wzrostem.

Która karma jest właściwa dla szczeniaka rasy dużej?

Jeśli karmi się szczeniaka, który za blisko 18 lub 24 miesiące stanie się psem o znacznych rozmiarach, najlepiej zdecydować się na pokarm przeznaczony dla młodych szczeniaków dużych ras i molosowatych – nie mają one tyle wapnia i fosforu co pokarm przeznaczony dla mniejszych ras. W związku z tym pokarm ten nie dodaje szczeniakowi tak dużo energii, by piesek mógł stopniowo przybierać na masie, bez niepożądanych dla niego nieprawidłowości w rozwoju. Jak już wspomniano największym „utrapieniem” psa i jego właściciela przy doborze niewłaściwej karmy są problemy z chrząstkami i stawami. Pojawiają się również wtedy, gdy szczeniak zaczyna rosnąć zbyt szybko. Mniejsza ilość wapnia w karmie dla szczeniaków ras dużych także zapobiega tego typu problemom.

Inną, mniej szkodliwą dla zdrowia dolegliwością u szczeniaków dużych ras, jest przebarwienie sierści na czerwony kolor. Fachowo nazywa się to zespołem czerwonego włosia, a problem ten dotyczy przede wszystkim czworonogów, które mają czarną sierść, jak nowofunland, czy labrador. Do takiego przypadku dochodzi wtedy, gdy karma przeznaczona dla szczeniaka dużej rasy nie jest odpowiednio wzbogacona w aminokwasy, które uczestniczą w procesie wytwarzania czarnego pigmentu sierści (m.in. fenyloalanina, tyrozyna, arginina, tryptofan, treonina, czy lizyna). Włosie przebarwia się na czerwono, gdy przez długi czas pies nie otrzymuje w swoim pokarmie tych aminokwasów (przede wszystkim fenyloalanina i tyrozyna).

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Jeśli młody szczeniak jest karmiony mlekiem matki, wtedy sam przystawia się do sutka tak często, jak jest głodny. Gdy natomiast karmi się pieska specjalnym mlekiem zastępczym, wtedy dawkowanie jest zwykle podane na etykiecie opakowania. Młode szczenię najlepiej więc karmić zgodnie z takimi zaleceniami. Im szczeniak jest starszy, tym dawkowanie pokarmu staje się coraz rzadsze. Dla tych psów, które ukończyły 8 tygodni najlepiej przygotowywać żywność do pięciu razy dziennie, dla tych do szóstego miesiąca do czterech razy. Półrocznemu szczeniakowi warto podawać karmę do trzech razy dziennie, a temu, który ukończył siedem miesięcy dwa razy w ciągu dnia.

Która karma dla szczeniaka jest najlepsza?

Najlepsza karma dla szczeniaka to ta, która zapewnia mu prawidłowy rozwój. Musi być więc dostosowana do jego rasy, a także do potrzeb, które są związane z wiekiem. Dobra gotowa karma jest odpowiednio zbilansowana, a przy tym nie wywołuje żadnych rezolucji żołądkowo-jelitowych u czworonoga i jest łatwo przyswajalna i lekko strawna. Powinna być także dość kaloryczna, by zaspokoić potrzebę energetyczną rosnącego szczeniaka, który, jak już wspomniano, jest dwa razy bardziej „żywy” niż pies dorosły.

Wskazana karma dla pieska, który nie ukończył jeszcze wieku pełnoletniości, ma w składzie dość dużą ilość białka. Białko to powinno być zestawione we właściwych proporcjach z dawką energetyczną, jaką taki pokarm dostarcza.

Jeśli nie wybierze się odpowiedniej karmy dla szczeniaka, może to skutkować późniejszym terminem wzrostu, a także mniejszą odpornością, czy spowolnieniem regeneracji tkanek. Problemy mogą także dotyczyć zwyrodnienia stawów, czy chrząstek, a także przebarwieniem włosia u psów mających czarną sierść. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego, jaki rodzaj karmy podawać swojemu szczeniakowi, warto skonsultować się z weterynarzem. 

W naszej ofercie jest wiele karm, które są przeznaczone dla szczeniaków różnych ras. Wierzymy, że dla swojego pupila znajdziesz na stronie naszego sklepu dokładnie taki pokarm, jaki będzie dla niego najlepszy.