Pies może mieć problemy z trawieniem, które wynikają z różnych przyczyn. Warto dowiedzieć się o nich więcej, by dobrać możliwie jak najlepszą karmę dla swojego czworonoga. Tym bardziej że nawet i sam pokarm może powodować kłopoty u zwierzęcia z wrażliwym układem trawiennym. Z czego wynikają problemy z trawieniem, a także jak im skutecznie zaradzić?

Złe odżywianie powoduje problemy z trawieniem u czworonoga

Jeśli pies otrzymuje domowe jedzenie, jest bardzo prawdopodobne, że w niedługim czasie zaobserwuje się u niego problemy z trawieniem. Mogłoby się wydawać, że skoro czworonóg z taką chęcią bierze pożywienie od człowieka, który je posiłek, nie może być on szkodliwy dla zwierzęcia. Tym czasie organizm psa jest bardziej wrażliwy niż ludzki, dlatego też wiele z produktów spożywczych, które dla właściciela psa nie są szkodliwe, sierściuch po zjedzeniu będzie mieć różne problemy żołądkowo-jelitowe.

Ponadto nie można zapominać o tym, że w pożywieniu, które je człowiek, brakuje zwykle takich składników odżywczych, jakie są psu niezbędne. Są one wskazane nie tylko dlatego, by pies nie miał problemów z trawieniem, ale również, żeby mógł się prawidłowo rozwijać. Mowa na przykład o tłuszczach omega-3 oraz omega-6, a także o błonniku. Domowe jedzenie nie dość, że może powodować problemy z trawieniem i są ubogie w potrzebne składniki, to jeszcze najczęściej powodują, że zwierzę ma złą przemianę materii, więc może m.in. przybrać na wadze.

Nie oznacza to, że trzeba całkowicie odstawić domowe jedzenie i w ogóle nie karmić nim psa. Należy jednak wiedzieć, co konkretnie czworonogowi nie zaszkodzi, a także jakie witaminy, minerały i tłuszcze są dla niego wskazane i w jakich produktach spożywczych znajduje się ich najwięcej. Nie można też zapominać o tym, że organizm psa nie wszystko toleruje, jeśli chodzi o produkty spożywcze wskazane dla człowieka. Warto więc dowiedzieć się przed podaniem, czy na pewno nie zaszkodzą pupilowi.

Pies musi się wybiegać, by miał dobrą przemianę materii

Jeśli właściciel czworonoga nie może poświęcić zbyt wiele czasu na spacery ze swoim psem, prędzej czy później taki styl życia odbije się na zdrowiu czworonoga. Zwykle wszystkie młode i dorosłe psy potrzebują spożytkować swoją energię albo na dłuższym spacerze, albo podczas biegania. Natomiast gdy nie zapewni się mu odpowiednio dużo ruchu, wtedy pies zaczyna mieć problemy z przemianą materii, staje się ospały, ociężały, a także przybiera na wadze i źle się czuje.

Co jeszcze sprawia, że pies ma problemy z trawieniem?

Ważne jest również to, by czworonóg mógł spożywać karmę, która jest zbilansowana i zawiera nie tylko wskazane składniki, ale również jest bogata w witaminy oraz minerały. Nawet jeśli podaje się psu dobrą karmę, a zbyt często i za dużo, wtedy również mogą się pojawić problemy trawienne. Warto również zwracać uwagę na to, czy karma jest świeża i czy przechowuje się ją w odpowiedni sposób. Zdarza się bowiem, że pies może cierpieć na niestrawność dlatego, że się zatruł albo podrażnił swój delikatny żołądek. Inne przyczyny, które mogą powodować trudności z prawidłowym trawieniem to: zapalenie okrężnicy, niewydolność trzustki czy zbyt dużo nagromadzonych bakterii w jelicie cienkim.

Jaka karma jest wskazana dla psa, który ma problemy z trawieniem?

Pies, który cierpi na zaburzenie pokarmowe, powinien dostawać karmę, która ma określony skład. Najlepsza karma dla pupila z problemami trawiennymi to taka z mniejszą zawartością tłuszczów. W dobrej karmie ich miejsce zastępują liczne elektrolity i witaminy z grupy B. Dzięki nim organizm zwierzęcia szybciej wraca do zdrowia po podrażnieniu, do którego przyczyniają się biegunki lub wymioty.

By pies nie miał trudności z trawieniem, ważna jest obecność błonnika – nie tylko powinien znajdować się w pokarmie, ale również jego ilość nie może być znikoma w pożywieniu. W karmie nie może też zabraknąć przeciwutleniaczy, które łagodzą powstały stan zapalny w jelicie lub żołądku podczas występujących problemów z trawieniem. Jeśli czworonóg ma wyjątkowo wrażliwy układ trawienny, wtedy nie tylko karma powinna być bogata w wyżej wymienione składniki, ale również lekkostrawna. Ważne jest również to, by podawany pokarm wspomagał u psa rozwijanie się prawidłowej flory jelitowej.

W naszej ofercie znajduje się wiele karm wskazanych dla psów w każdym wieku, które borykają się z problemem z trawieniem. Warto zapoznać się z pełną listą, a w razie wątpliwości zaczerpnąć poradę u weterynarza.

Jak karmić psa z problemami trawiennymi?

By pies nie miał problemów z układem trawiennym, najczęściej sama zmiana diety nie wystarczy. Trzeba jeszcze odpowiednio porcjować podawane jedzenie, by organizm pupila mógł ją szybciej przetrawić. Zamiast więc dwóch, czy trzech większych posiłków w ciągu dnia warto podzielić takie porcje na pięć-sześć mniejszych. Ponadto przed podaniem karmy należy postawić najpierw miskę z wodą, której temperatura oscyluje w granicach pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Wypicie nawet niewielkiej ilości takiej ciepłej wody pozytywnie wpłynie na proces trawienia później podanego pokarmu u psa.

Należy również pamiętać o tym, że drastyczna zmiana jednej karmy na inną również może przyczynić się do wystąpienia problemów z układem trawiennym. Z tego też powodu najlepiej stopniowo zmieniać przyzwyczajenia żywieniowe czworonoga, czyli dodawać do „starej” karmy „nową” tak, że z czasem zmieniają się proporcje. „Starej” karmy jest z każdym dniem coraz mniej, a „nowej” coraz więcej. W ten sposób organizm psa nie zbuntuje się przeciwko składnikom, do których nie jest przyzwyczajony. Kupując karmę, która jest wskazana dla psów z problemami trawiennymi, nie można też pominąć wskazówek znajdujących się na opakowaniu. Najczęściej są podane na nim dokładne zalecenia producenta. W razie wątpliwości lub, gdyby wskazane porcjowanie nie dawało dobrych efektów, trzeba skonsultować się z weterynarzem.

Zmieniając psu karmę, trzeba także zwracać uwagę na to, czy zwyczajnie psu smakuje. Jeśli okaże się, że czworonóg albo jej nie trawi, albo nie chce jeść, wtedy należy rozważyć zakup innej. Za każdym razem, gdy próbuje się podać psu inny pokarm, dodaje się go w niewielkiej ilości do karmy, którą otrzymywał poprzednio. Chcąc stwierdzić, czy wybrana karma niweluje problemy trawienne u czworonoga, na efekt jej działania trzeba poczekać blisko dziesięć dni.

Karmienie czworonoga przekąskami także może przyczyniać się do jego trudności z przemianą materii. Jeśli już urozmaica się jego pokarm w taki sposób, nie powinno być takich smakołyków zbyt wiele pod względem ich składu. W razie, gdyby któryś z nich powodował takie problemy, łatwo będzie można stwierdzić, że to właśnie on jest przyczyną biegunek i wymiotów. Wtedy wystarczy tylko wyeliminować go z psiej diety, by problem zniknął. Natomiast gdy częstuje się swojego pupila dużą liczbą różnych przekąsek, wtedy znacznie trudniej stwierdzić, która z nich może ewentualnie sprawiać psu problemy trawienne.

Jakie są domowe sposoby na kłopoty żołądkowo-jelitowe u czworonoga?

Jeśli pies boryka się z problemami trawiennymi, a nie ma takiej możliwości, by pójść z nim natychmiast do przychodni dla zwierząt, można zastosować domowe sposoby, które zwykle pomagają w takich sytuacjach. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby stosować je sporadycznie, a w razie przewlekłych problemów trawiennych nie odkładać wizyty u weterynarza w nieskończoność. Pomocny może być na przykład węgiel w kapsułce, jeśli pies ma problemy z wypróżnieniem. Można również podawać probiotyki, gdy pojawiają się biegunki i wymioty, by uzupełnić florę bakteryjną. Pomocne w przemianie materii są również wodorosty, czy imbir w kapsułkach, który dodatkowo pomaga pozbyć się nagromadzonych, szkodliwych bakterii w jelitach. 

Co zrobić, gdy karma i domowe sposoby na problemy trawienne u psa nie wystarczają?

Może się zdarzyć, że przyczyna takich psich dolegliwości z układem żołądkowo-trawiennym leży zupełnie gdzie indziej. Jeśli więc powyższe sposoby zawiodą, nieodzownym rozwiązaniem są szczegółowe badania. Tylko w ten sposób będzie można poznać, co tak naprawdę powoduje takie problemy. Na szczęście, gdy już się je wykryje, zwykle nie ma najmniejszych trudności, by im zaradzić. Niezależnie bowiem od rodzaju schorzenia, uda się do niego dobrać właściwą karmę, w czym również doradzi lekarz weterynarii.

Jedną z przyczyn problemów trawiennych jest obecność robaków w układzie pokarmowym. Jeśli czworonóg dawno już nie był odrobaczany, może się okazać, że to właśnie obecność takich intruzów wpływa na złe samopoczucie psa. Nawet gdy podaje się pupilowi karmę, która ma chronić przed pasożytami, nie każda będzie stuprocentowo skuteczna. Może bowiem eliminować rozwój niektórych robaków, a nie wszystkich. By mieć pewność, warto udać się do przychodni dla zwierząt i zanieść do niej próbkę stolca psa do zbadania. W takiej sytuacji tylko laboratorium rozwieje wątpliwości lub potwierdzi takie przypuszczenia. Jeśli problemem są pasożyty, można się wtedy dowiedzieć, jakiego są to rodzaju organizmy i opracować skuteczną i szybką walkę z nimi tak, aby pies mógł, jak najszybciej ponownie cieszyć się pełnią zdrowia.