Alergię pokarmową u kota bardzo często wywołuje źle dobrana dieta. Gdy tylko pojawia się uczulenie na którykolwiek składnik spożywanej karmy, zwierzę zaczyna cierpieć na różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Jeśli zlekceważy się te objawy, będą się nasilać – do tego stopnia, że stan zdrowia tak bardzo ulegnie pogorszeniu, że życie pupila zacznie wisieć na włosku. By uniknąć takich nieprzyjemnych i dramatycznych zdarzeń, warto wiedzieć, jakie składniki pokarmowe powodują uczulenie u futrzaka.

Na jakie składniki pokarmowe kot może być uczulony?

Alergię pokarmową wywołują najczęściej komponenty karmy, czyli składniki, na które układ odpornościowy kota reaguje w nieodpowiedni sposób. Dzieje się tak przeważnie z powodu białka, który znajduje się w pokarmie – zarówno te pochodzenia zwierzęcego (np. drób, wołowina, wieprzowina, jaja, czy mleko), jak i rybne, czy roślinne (typu owies, soja i kukurydza). Jeśli okaże się, że kot jest na nie uczulony, jego organizm bardzo szybko zareaguje w takiej sytuacji. Warto jednak pamiętać o tym, że wymienione składniki nie są wszystkimi, na które pupil może być uczulony. Zdecydowanie łatwiej ustalić który składnik diety jest alergenem, gdy futrzaka karmi się tym samym rodzajem karmy przez cały czas. W przeciwnym razie znalezienie „winowajcy” wśród wielu komponentów pokarmu staje się bardzo trudne. 

Jak objawia się alergia pokarmowa u kota?

Łatwo można domyślić się, że alergię wywołał dopiero co podany pokarm. Zwłaszcza jeśli kot jadł dotychczas inną karmę i nagle zmieni się ją na nową, a wkrótce po zjedzeniu pupilowi pogorszy się stan zdrowia. Najczęstszą reakcją kociego organizmu na alergen pokarmowy jest biegunka lub wymioty. Nieco rzadziej u pupila może pojawić się opuchlizna w okolicy pyszczka lub uszu. Takie objawy da się zaobserwować, gdy reakcja alergiczna jest wyjątkowo silna.

Niekiedy jednak organizm kota może w łagodniejszy sposób komunikować, że nie toleruje niektórych komponentów pokarmu. Pojawiają się wówczas krosty, ropnie na skórze, a także kot zaczyna gubić sierść, co może nawet doprowadzić do wyłysienia w niektórych miejscach na ciele. Inne często spotykane symptomy u zwierzaka z łagodniejszą alergią jest świąd oraz łupież. Objawy te mogą być groźne, szczególnie swędzenie – kot, który często się drapie, może się skaleczyć swoimi ostrymi pazurkami.

U kota alergika, u którego organizm zmaga się z nietolerancją pokarmową, można również zaobserwować wyraźne zmiany w zachowaniu. Przede wszystkim zwierzak traci energię i nie chce zostawać sam. Bardzo łatwo udaje się zauważyć taki „inny styl życia” kota, jeśli do tej pory był wyjątkowo aktywny.

Jaki pokarm jest wskazany dla uczulonego kota?

Jeżeli kot zmaga się z alergią pokarmową, najprostszym sposobem na wyeliminowanie objawów jest zmiana karmy. Chcąc mieć pewność, że nowy pokarm nie będzie uczulać futrzaka, najlepiej zdecydować się na karmę hypoalergiczną. Jest to rodzaju specjalistycznej, weterynaryjnej karmy, w których zamiast typowych białek znajdują się białka hydrolizowane. Składniki te nie wywołują reakcji alergicznych, dlatego w niedługim czasie po zastąpieniu taką karmę poprzedniej można zauważyć zanik symptomów świadczących o tym, że kot zmaga się z alergią. Ustąpią zarówno objawy typu biegunka i wymioty, jak i te związane z zachowaniem, czyli np. drapanie. Jeżeli kot często się drapał, jedząc hypoalergiczną karmę i powstały liczne mini ranki na ciele, dzięki nowemu pokarmowi szybciej upora się z ewentualnymi stanami zapalnymi skóry. Za pomocą specjalistycznej obróbki technologicznej karma ta w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. W jej składzie znajduje się przy tym wszystko to, co kot potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, w tym: kwasy omega 3 i 6. Dzięki nim wzmacnia się skóra futrzaka, a także jego kości oraz sierść.

Gdy nie ma się stuprocentowej pewności, że przyczyną takiego zachowania, jak opisane powyżej, jest alergia pokarmowa, można zastosować dietę eliminacyjną. Wprowadza się wtedy pokarm inny niż dotychczas, by sprawdzić, czy po jego podaniu niepokojące reakcje i objawy ustąpią. Następnie po dwunastu tygodniach znów podaje się pupilowi wcześniejszą karmę. Jeśli okażę się, że pojawi się na nią reakcja alergiczna, łatwo można się domyślić, że to właśnie ona lub któryś z jej składników wywołuje niepożądane skutki związane z alergią. Znacznie trudniej wprowadzić dietę eliminacyjną, gdy dieta futrzaka jest bardziej zróżnicowana. Wtedy, by znaleźć w niej składnik lub konkretną karmę, która może uczulać, trzeba testować każdy z podawanych pokarmów. Bywa to uciążliwe i wymaga poświęcenia temu zagadnieniu wiele swojej uwagi i czasu. Poza tym trzeba wtedy dbać o to, by kot przebywał w domu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że zje coś poza domem i nie sposób będzie w pełni stwierdzić, czy to uczula karma, którą się kupuje, czy zupełnie coś innego.

W ofercie naszego sklepu są dostępne sprawdzone karmy dla kotów – wśród nich można znaleźć również hypoalergiczne, bogate w potrzebne witaminy, tłuszcze, a także bezpieczne produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym białko hydrolizowane.