Pokarm dla kota nie może składać się z przypadkowo dodanych komponentów. W dodatku na każdym etapie rozwoju futrzak potrzebuje nieco innych składników lub w innych proporcjach. By dobrać najlepszą karmę dla swojego czworonożnego pupila, warto wybierać te, które są jak najlepiej dopasowane do rasy lub do wieku. Z czasem koci organizm inaczej reaguje na niektóre komponenty diety, dlatego tak ważne jest to, by karmić go we właściwy sposób. Jaki pokarm będzie więc idealny dla kota w starszym wieku?

Karma dla kota seniora – jaki wybór jest dostępny?

Pomimo tego, że starzenie się jest naturalnym procesem nie tylko u kotów i zwierząt, ale również u ludzi, producenci karm dla futrzaka jakby o tym szczególe nie pamiętają. Można wyciągnąć taki wniosek, jeśli zwróci się uwagę na to, jak niewielki jest wybór karm przeznaczonych dla kocich emerytów. W zasadzie, jaką by karmę nie wziąć, w każdej znaleźć można w zasadzie bardzo zbliżony skład, czyli przewaga drobiu nad innymi komponentami. Kot natomiast może wymagać bardziej zróżnicowanej diety, czy takiej, która by odpowiadała jego aktualnemu stanu zdrowia.

W sprzedaży jednak jest jak na lekarstwo specjalistycznych karm dla starszych kotów, które na przykład spędzają cały czas w domu albo zostały poddane kastracji lub sterylizacji. Warto zauważyć, że dieta u takich czworonogów nie może być identyczna, jak u tych, które nie doświadczają takiego stanu, pomimo tego, że również są w starszym wieku. Jedyny tak naprawdę podział, jaki da się wyróżnić, to taki sam, jaki zna właściciel każdego kota, czyli karmy suche i mokre. Jest on zdecydowanie niewystarczający, dlatego, jeśli kot senior wymaga dodatkowych składników odżywczych, warto najpierw poradzić się lekarza weterynarii, co i w jaki sposób dodawać do standardowej karmy. 

Czym różni się karma dla starszego kota od innych?

Najczęściej karma, która jest przeznaczona dla kota seniora, zawiera w sobie dużą ilość białka. Procent białka w karmie dla takich czworonogów nie jest jednak w żaden sposób unormowany, dlatego jeden producent dodaje składniki zawierające białko w ilości około 30 procent, a inny doda jeszcze 10 procent takich komponentów do ogólnego składu swojego pokarmu. Inną cechą charakterystyczną takich karm jest to, że znajdują się w niej składniki, które mają na celu zahamować proces starzenia u czworonoga.

Z wiekiem kot zaczyna zmagać się z różnymi kłopotami zdrowotnymi typu problemy z trawieniem, czy ze stawami. W związku z tym obecność takich składników można uznać za przejaw wyjątkowej empatii w stosunku do tych kotów, które wchodzą lub przeżywają w swój najtrudniejszy okres w życiu. Dzięki takiej karmie komórki starzeją się nieco wolniej niż wtedy, gdyby pupil otrzymywał zwykły pokarm. W ten sposób żyje dłużej i dłużej zachowuje dobrą sprawność ruchową i nie miewa raczej problemów zdrowotnych. Karmy, które opóźniają proces starzenia, zawierają na przykład takie dodatki, jak przeciwutleniacze typu polifenole. Warto także zwracać uwagę na to, czy w pokarmie dla kotów nie ma tryptofanu – związek ten bowiem wspomaga układ nerwowy, dlatego kot cieszy się dobrym zdrowiem fizycznym i mentalnym. 

Z wiekiem koty bardzo często przestają być tak aktywne jak wcześniej nie z uwagi na to, że mają więcej lat, ale dlatego, że ich stawy już nie domagają. By jak najdłużej kot mógł się cieszyć swoją sprawnością ruchową, warto dobierać karmy dla starszych pupili, w których można znaleźć takie związki, jak glukozamina, czy chondroityna. Pomocne na stawy są również nienasycone kwasy tłuszczowe, w skrócie NKT.

Kot emeryt zaczyna również odczuwać niedostatki wynikające z nieprawidłowej pracy układu moczowego i nerek. Dzieje się tak dlatego, że wraz z postępującym wiekiem zmienia się pH moczu kota, co przekłada się właśnie na takie dolegliwości. By temu zapobiec, najlepiej zdecydować się na karmę, w której producent uwzględnił taki kłopot i dodał do niej odpowiednie związki, które zapewniają właściwy poziom pH.

Z czasem kot nie ma już takiego apetytu, jak wcześniej. Wynika to między innymi z tego, że jego zmysły się przytępiają, co sprawia, że nie może nie czuć już tak intensywnie zapachu, czy smaku karm, którą spożywał. Można temu jednak zapobiec, podając swojemu pupilowi pokarm, w którym są związki wyostrzające smak i zapach pokarmu. W ten sposób można liczyć na to, że pomimo gorszych wrażeń zmysłowych, kot w dalszym ciągu zachowa swoją wagę. Dzięki temu nie będzie mieć żadnych dodatkowych problemów zdrowotnych, które wynikałyby z tego, że nie przyswaja potrzebnych mu składników odżywczych w odpowiedniej ilości. Dłużej więc pozostanie w dobrej kondycji i nie będzie się odnosić wrażenia, że kociak zaczyna być ospały i jakby nieobecny.

Kiedy kot powinien zacząć jeść karmę przeznaczoną dla seniora?

W związku z tym, że koty starzeją się nieco inaczej, niż psy, nie jest łatwo tak naprawdę stwierdzić, kiedy pupil jest już w tym wieku, żeby podawać mu specjalny pokarm dla starszych osobników. Jest to tym trudniejsze, że nawet fachowcy nie potrafią podać jednoznacznych widełek wiekowych, od kiedy kot staje się seniorem. Można spotkać się z różnymi przedziałami pod tym względem, czyli na przykład od 7 lat, a nawet od 16 lat. Jest to olbrzymia rozbieżność, dlatego w pierwszej kolejności warto zdać się na to, jak samemu postrzega się swojego futrzaka. Czy zachowuje się inaczej niż jeszcze rok temu, czy wciąż jest w świetnej formie i nie ma na przykład problemu z apetytem, czy z układem trawiennym.

Producenci również pod tym względem nie mają jednej wyrobionej opinii. Trzeba jednak przyjąć, że jeśli kot ma już przeżytych co najmniej siedem lub osiem wiosen, zaczyna wchodzić na poważnie w okres wieku emeryta. W razie gdy nie ma się pewności co do tego, czy zmienić już kotu karmę na tę przeznaczoną dla starszych osobników, czy też nie, można skonsultować się z weterynarzem. Po oględzinach lekarz będzie mógł wydać fachową diagnozę, czy u kota zaczynają się już takie procesy, które wskazują na to, że jego organizm się starzeje, czy jeszcze nie.

W naszej ofercie można zamówić karmy dla kota w każdym wieku, również dla starszego. Staramy się dostarczać jak najbardziej zróżnicowane pokarmy tak, by każdy futrzak mógł jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, niezależnie od swojego stylu życia, kondycji fizycznej, czy przebytych zabiegów.