Kot w domu najczęściej oznacza brak nudy, a przy tym przeświadczenie, że stanie się bliskim kompanem. By móc jak najdłużej cieszyć się z jego energii i właściwego dla niego sposobu bycia, nie można zapominać o odpowiednim żywieniu. Karma dla kota jest bardzo ważna, ponieważ to przede wszystkim dzięki niej zachowuje zdrowie. Jeśli tylko jest dobrze dobrana i zbilansowana. Co to oznacza w praktyce i jak wybrać tę najlepszą dla swojego futrzaka?

Czym się nie sugerować przy wyborze karmy dla kota?

Kot to istota mięsożerna, więc mogłoby się wydawać, że zje wszystko, co mu się da. Być może tak jest w rzeczywistości, jednak nie oznacza to, że czworonóg powinien jeść, co tylko znajdzie się w jego misce. Tak naprawdę z kotem jest podobnie, jak z człowiekiem – nie wszystko mu służy. Niekiedy jest tak, że dla kota kupuje się raz taką żywność w puszce, raz inną, by urozmaicić mu jedzenie. Rzadko zwraca się przy tym uwagę na pełny skład, a jedynie na krzykliwy napis typu „Pyszna karma dla kota z dużą ilością tuńczyka”. Zwykle na drugi plan w takich sytuacjach schodzi, kto jest producentem, a także co konkretnie zawiera karma, którą chce się poczęstować swojego pupila. Warto jednak zwracać uwagę na to, czy żywność dla kota jest dobrej jakości, a także czy zawiera odpowiednie składniki wskazane ze względu na rasę, wiek, czy stan zdrowia. 

Jakie są rodzaje karm dla kotów dostępne w sprzedaży?

W sprzedaży znaleźć można cztery główne rodzaje karm dla kotów. Jest to tani pokarm, cieszący się zainteresowaniem, a także w wersji premium i super premium. Jak łatwo się domyślić, z najgorszej jakości słyną karmy, które są najtańsze. Nie można ich zaliczyć do karm zapewniających zbilansowaną wartość odżywczą – są w niej jedynie najbardziej potrzebne składniki. Karma ekonomiczna jest dostępna w dość wąskim asortymencie, jeśli chodzi o rodzaj smaku do wyboru. Mogą być przy tym ciężkostrawne dla kota, a także nie zaspokajać jego potrzeb na określone witaminy, minerały i inne składniki, które są dla niego niezbędne. Serwując kotu taką żywność przez dłuższy czas, pozbawia się go więc istotnych wartości odżywczych.

Z kolei karmy, które cieszą się zainteresowaniem, czyli pokarm popularny ma więcej składników. Można je kupić w co najmniej kilku wersjach smakowych. Od najtańszych pokarmów odróżnia je również to, że zamiennikiem skrobi będącej źródłem energii, są białka i tłuszcze. Z tego też powodu karmy te są droższe od najtańszych. Niemniej każdy, kto poszukuje w nich wysokiej jakości składników, zawiedzie się podobnie jak na karmie ekonomicznej. Oprócz tego popularna karma sprzedawana w różnych marketach jest także ciężkostrawna

Sięgając po karmę premium, można dopasować taką żywność do swojego czworonoga pod względem wieku, rasy, a także uwzględniając styl życia kota, czy jego stan zdrowia. Karmy te zawierają wysokiej jakości składniki, które koci organizm dobrze przyswaja i trawi. Z uwagi na wysoką gęstość odżywczą, nie trzeba podawać kotu dużych porcji, by czuł się najedzony. W przeciwieństwie do dwóch powyższych wariantów karm, w tym przypadku receptura jest zamknięta. Oznacza to, że skład takiej karmy jest zawsze taki sam i mieszany w takich samych proporcjach, niezależnie od tego, czy cena poszczególnych warzyw bądź mięsa jest w danym okresie wyższa, czy niższa. Można je kupić przede wszystkim w lecznicy dla zwierząt, a także w sklepie zoologicznym; rzadziej w markecie.

Jeśli chodzi o karmy typu super premium, to tak naprawdę trudno jest jednoznacznie wskazać różnicę między nimi a pokarmami typu premium. Jeśli chodzi o skład, przyswajalność poszczególnych komponentów – jest taki sam jak w karmie klasy premium. Dodatkowo poddaje się je badaniom, a ci, którzy po nie sięgają, mają zwykle największą świadomość związaną z tym, jakiego rodzaju żywność powinien otrzymywać ich kot.

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór karm cenionych producentów, które łatwo udaje się dopasować do wieku, rasy i potrzeb kota. Wiele smaków, sprawdzony i bezpieczny skład dla czworonoga – to wszystko gwarantują karmy dostępne w naszym sklepie.

Jakiej karmy nie dawać kotu do jedzenia?

Kot, podobnie jak pies, nie toleruje pewnych produktów spożywczych. Warto wiedzieć, że karma, która zawiera różnego rodzaju zboża, nie jest zdrowa dla tego futrzaka. Zboże to węglowodany, a te kociakowi nie są w ogóle do szczęścia potrzebne – tak naprawdę przez ich obecność może nabawić się nadwagi. Poza tym, w przeciwieństwie do psa, kot jest przystosowany do jedzenia mięsa. Nie oznacza to jednak, że wystarczy wybrać pokarm z mięsem, by kot nie nabawił się jakiś dolegliwości zdrowotnych. Zdecydowanie warto unikać karm, w których znajduje się zapis, że w składzie jest mięso pochodzenia zwierzęcego, czy uboczne, zwierzęce produkty. Najczęściej oznacza to, że w pokarmie są niejadalne elementy, takie jak skóra, rogi, czy pióra, których kot w ogóle nie powinien jeść.

Karma niewskazana dla tego czworonoga to również ta, w której można znaleźć skrobię, rośliny strączkowe i innego rodzaju produkty roślinne. Pokarm dla kota nie powinien być też bogaty w błonnik, a tak jest wtedy, gdy w składzie znajduje się na przykład pulpa buraczana, czy otręby. Oczywiście bezwzględnie należy unikać karm, w których istnieje, chociażby cień podejrzenia, że zastosowano w nich jakiekolwiek dodatki chemiczne typu konserwanty, czy barwniki. Nie powinno w nich być także cukru, produktów mlecznych, czy zagęszczaczy.

Jaka karma dla kota jest warta uwagi?

Jak już wspomniano, karma dla kota powinna zawierać głównie mięso, dlatego nie powinno być go mniej niż połowa. Pozostałymi składnikami najlepiej jakby były tylko białko, tłuszcze i innego rodzaju produkty zwierzęce, takie jak jajka, a także ryby. Jeśli karma cenionego producenta zawiera jednak dodatkowe komponenty typu węglowodany i warzywa, nie powinny one przekraczać odpowiednio dwóch i pięciu procent wszystkich dostępnych składników w pokarmie.

Oprócz produktów spożywczych ważne są też dodatkowe składniki, jak aminokwasy, bez których kot nie może się prawidłowo rozwijać i funkcjonować. Podstawowym, który musi wręcz znaleźć się w dobrej karmie, jest tauryna, czyli egzogenny aminokwas. Sama jego obecność w pokarmie nie oznacza jeszcze, że warto się na niego zdecydować. Jeśli aminokwas ten nie przekracza 800 mg/kg warto jednak poszukać dla swojego pupila innej karmy, gdzie tauryna będzie osiągać tę wartość, ale nie przekroczy granicy 2500 mg/kg.

Karma zalecana dla kota nie może być także pozbawiona witamin. Najważniejsze to A, D3, E, a także wszystkie pochodzące z grupy B. Ważne są także takie pierwiastki, jak fosfor, wapń, cynk, mangan, selen, jod, czy potas, których również nie powinno zabraknąć w kocim pokarmie. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy producent karmy zachował odpowiednie proporcje, jeśli chodzi o stosunek wapnia do fosforu. Najlepszy wynosi 1,15 do 1. Dodatkowym uzupełnieniem mogą być rybie oleje, bogate w kwas omega-3, na przykład z łososia.

O czym pamiętać podczas kupowania karmy dla kota?

Karma karmie nierówna, o czym można się tak naprawdę przekonać na każdym kroku. Przeważnie sięga się po tę tańszą, jednak chcąc zapewnić kotu najlepszy pokarm, warto być bardziej świadomym opiekunem. Zwykle okazuje się, że te karmy, które są dostępne w marketach, to produkty znacznie gorszej jakości niż te klasy premium, czy super premium. Oczywiście są łatwo dostępne, bo market znajduje się w pobliżu, a przy tym niedrogie, a opakowanie zachęca do kupna ładnym zdjęciem i grafiką.

W takich karmach brakuje wielu składników, które futrzakowi są niezbędne do prawidłowego rozwoju i cieszenia się dobrym zdrowiem. Przykładowo wystarczy, że w standardowej, ekonomicznej karmie zabraknie wspomnianego wyżej aminokwasu, czyli tauryny. Jeśli kot będzie regularnie otrzymywać taką karmę, nie można się później dziwić, że dochodzi u niego do degeneracji siatkówki, czy w konsekwencji do ślepoty. Młode kocię, które nie ma w swojej diecie tego aminokwasu może również znacznie wolniej rosnąć, cierpieć na problemy z mięśniem sercowym, a nawet nie przeżyć do momentu, gdy osiągnie pełnoletniość.

Warto pamiętać o tym, że cena w przypadku dbania o kota, nie może być podstawowym kryterium wyboru dobrej karmy. Poza tym często okazuje się, że tańsza karma jest tylko wtedy, gdy się ją kupuje. W rzeczywistości wydaje się na nią więcej, ponieważ kot musi zjeść większą porcję, jeśli ma otrzymać odpowiednią rację dziennego zapotrzebowania na określone składniki. W tych karmach są one bowiem znacznie gorzej przyswajalne niż w specjalistycznym pokarmie klasy premium, czy super premium. Zatem kupując droższą karmę, można tak naprawdę na tym zaoszczędzić finansowo, dając futrzakowi mniejszą porcję każdego dnia. Ponadto ma się tę pewność, że pupil otrzymuje wszystkie te składniki, które są dla niego niezbędne do prawidłowego wzrostu, rozwoju i stanu zdrowia.

W naszym sklepie znajduje się niezwykle szeroki wybór specjalistycznych karm dla kotów cenionych i zaufanych producentów. Dostępne są pokarmy w składzie, który koty najbardziej lubią i mają wiele smaków, by udało się dopasować karmę do indywidualnych preferencji futrzaka.