Wydawać by się mogło, że roczny pies będzie zawsze otrzymywać karmę dla dorosłych czworonogów. W rzeczywistości to, czy roczny pupil osiągnął już dorosłość, czy jeszcze nie zależy tak naprawdę od jego wielkości. Im pies jest mniejszy, tym szybciej osiąga pełnoletniość, a im większy, tym później. Warto o tym pamiętać, chcąc dobrać odpowiednią karmę dla rocznego psa. Jakie są warianty pokarmu dla psów i co należy wiedzieć, przed zakupem konkretnej karmy?

Jakie są rodzaje karmy?

Karmę dla psów można podzielić na trzy podstawowe rodzaje, czyli na karmę suchą, morką i na półwilgotną. Oprócz tego dietę swojego pupila wzbogacają przeróżne smakołyki. Innym rodzajem pożywienia jest jedzenie, które przygotowuje się dla swojego czworonoga w domu. Przyjęło się, że najlepiej podawać sprawdzoną karmę przygotowaną w laboratorium. Jednak przyrządzanie domowego jedzenia nie jest złym pomysłem. Karma ta będzie dobra, jeśli jest bogata w składniki odżywcze, wskazane dla psa, uwzględniając jego wiek, zdrowie, sposób bycia, czy rasę. W naszej ofercie znajduje się wiele karm mokrych i suchych cenionych producentów, które są idealnie zbilansowane i przeznaczone dla dorosłych psów.

Czym się wyróżnia sucha karma?

Sucha karma jest tą, którą kupuje się najczęściej. To właśnie w niej można znaleźć takie składniki, które sprawiają, że czworonóg ma czterokrotnie więcej chęci do biegania niż po zjedzeniu karmy mokrej. Ponadto suche kawałki karmy mają dobry wpływ na wygląd zębów psa – ocierając się o szkliwo, usuwają z niego powstający osad. Trzeba jednak pamiętać o tym, że o ile młody pies nie będzie mieć żadnych trudności z pogryzieniem twardych części karmy, starszemu taki pokarm sprawi duży kłopot.

Kiedy zdecydować się na karmę mokrą dla psa?

Pomimo tego, że w rankingu popularności karma mokra przegrywa z suchą, to właśnie za nią najbardziej przepadają psy. Dzieje się tak nie dlatego, że nie trzeba jej dokładnie przeżuwać i jedzenie pokarmu trwa dłużej. Sprawia to bardziej intensywny zapach, który dla psa jest wyjątkowo przyjemny i zachęcający do spożycia swojego dania. Mokra karma nie musi znaleźć się w diecie zdrowych czworonogów. Jeśli jednak pupil zmaga się z chorobami dróg moczowych albo niewiele pije w ciągu dnia, wtedy warto uzupełnić jego dietę o taką karmę – nawet bowiem w 80 procentach składa się z wody. Jest również wyjątkowo przyjazna dla psów seniorów. Jeśli pies jest chory, łatwiej będzie mu podać lekarstwo, mieszając w taką karmą, wiedząc, że czworonóg ją zje.

Jak przygotowywać domową karmę?

Przygotowując karmę dla psa w domowych warunkach, nie można wrzucać czworonogowi do miski resztek z obiadu. Nie należy psa również częstować kiełbasą, czy mięsem, które poddano grillowaniu. W diecie psa nie powinno być również żadnych słodyczy, które je człowiek, czyli na przykład ciast i ciastek, o czym często zapominają dzieci. Są również takie produkty spożywcze w jadłospisie człowieka, które dla psa są wręcz śmiertelnie niebezpieczne – nie tylko ich nie trawi, ale wręcz delikatny, psi organizm traktuje je jak truciznę. Tymi produktami są m.in. czosnek, cebula, winogrona, rodzynki i czekolada. Chcąc więc podać psu karmę „własnej roboty”, należy przygotowywać ją naprawdę starannie w taki sposób, by wszyscy domownicy wiedzieli, że jest to karma dla psa. Pokarm przyrządzany w domu powinien być ugotowany, zwłaszcza jeśli chodzi o mięso. W ten sposób ma się pewność, że w psich jelitach nie zagnieżdżą się żadne groźne dla czworonoga pasożyty. Trzeba także pamiętać o tym, że tak przyrządzona potrawa ma ograniczony termin do spożycia. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy panują wyższe temperatury. Najlepiej więc gotować psu regularnie codziennie lub co drugi dzień. Natomiast by mieć pewność, że jedzenie dla pupila się nie popsuje, warto wstawiać je do lodówki, gdy przestygnie.

Czy roczny pies jest szczeniakiem, czy już osiągnął dorosłość?

Roczny pies nie musi być już dorosły, a wiek pupila ma olbrzymie znaczenie podczas dobierania karmy dla czworonoga. Zwykle może się wydawać, że skoro szczeniak nie wygląda już jak szczeniak po roku, to musiał osiągnąć pełnoletniość. W rzeczywistości jest jednak inaczej – teoretycznie tylko po upływie roku pies osiąga dojrzałość. Tak naprawdę trzeba uwzględnić rasę psa, a rasa wskazuje na to, czy czworonóg będzie duży, czy nie. Jeśli jest to rasa mała, taka jak na przykład basset, czy chihuahua, wtedy psy szybciej osiągają dorosłość. Te rasy w ciągu roku przeobrażają się ze szczeniaka w dorosłe osobniki. Zatem należy poszukać karmy właściwej dla psów dojrzałych, a do tego wybierać te, które są przeznaczone dla małych czworonogów. Jest to ważne, ponieważ mniejsze psy nie jedzą tego samego, co większe. 

Jak karmić psa małej rasy?

Biorąc pod uwagę powyższe oraz to, że małe psy są najczęściej cały czas w ruchu, kiedy skończą już rok, ich dieta musi być odpowiednio zbilansowana. Mianowicie powinny znaleźć się w niej takie składniki, które dodadzą pupilowi energii. Małe rasy nie jedzą naraz zbyt dużo, dlatego zdecydowanie lepiej karmić psa co najmniej cztery razy dziennie niż tylko raz czy dwa razy.

Oczywiście są to wskazania ogólne, a przecież każdy czworonóg ma swoje indywidualne upodobania. Warto więc już od pierwszych dni opieki nad szczeniakiem zwracać uwagę na to, co mu smakuje. Gdy po dwunastu miesiącach osiągnie dorosłość, można podawać mu karmę, która będzie zawierać podobne składniki, jednak z dodatkiem nowych, które są właściwe dla psów dojrzałych. W ten sposób nie ma obawy o to, że pies po zmianie diety straci nagle apetyt i przez to również przestanie się prawidłowo rozwijać. Wybierając karmę dla psa, najlepiej sięgać po pokarm zaufanych producentów, którzy dbają o to, by w każdym takim opakowaniu znalazły się właściwe witaminy, tłuszcze, mikro i makro elementy.

Profesjonalnie przygotowana karma to pewnik, że nie zabraknie w niej składników wzbogacających florę bakteryjną jelit. Gotowy pokarm to także dobry sposób na to, by pies mógł uniknąć problemów trawiennych. Jeśli sięga się po karmę suchą, warto dodatkowo zwrócić uwagę na to, czy chrupki nie są czasem zbyt duże dla niewielkiego czworonoga.

Jaka karma dla rocznego psa z długą sierścią?

Jeśli zamierza się kupić pokarm dla małego psa, który wyróżnia się długą sierścią, należy postawić na opakowanie, w którym znajdują się składniki zawierające dużą ilość białka. Warto tak zrobić, gdy pupilem jest piesek rasy yorkshire, czy terrier. Natomiast jeśli w domu dba się o bedlington terriera albo o cocker spaniela, wtedy można zdecydować się na standardową karmę dla psów ras małych. Dzieje się tak ponieważ te czworonogi magazynują w organizmie miedź.

Jak dobrać pokarm dla rocznego psa rasy brachycefalicznych?

Co to jest rasa bracychefaliczna – to niewielki piesek z niedużym pyskiem, czyli na przykład mops albo buldog francuski. Dla takich psów warto sięgnąć po karmę, która będzie łatwa do pogryzienia i strawienia. Zatem najlepsza będzie ta sucha karma, która nie jest zbyt duża, a do tego, ma profilowane krążki – z jednej strony wypukłe, a z drugiej wklęsłe. Takie psy powinny również dostawać karmę, w której znajduje się włókno pokarmowe. Składnik ten bowiem ma pozytywny wpływ na prawidłową perystaltykę jelit.

Jak aktywność rocznego czworonoga wpływa na dobór karmy?

Jak już wspomniano, młode psy, które osiągnęły wiek dorosły ras małych, są wyjątkowo aktywne. Dotyczy to również tych czworonogów zaliczających się do ras sportowych. Dla takich pupili należy wybrać karmę, mającą w składzie jak najwięcej kalorii. W naszym kraju przeważają jednak takie rasy, które nie należą do zbyt aktywnych fizycznie, co warto mieć na uwadze. Pomimo tego, że wskazana jest większa liczba kalorii, nie można podawać psu zbyt dużo takiej karmy naraz. Regularne spożywanie takiego pokarmu w dużej ilości prowadzi zwykle do nadwagi. Ta z kolei sprawia, że pies staje się jeszcze wolniejszy i zwykle z tego powodu pojawiają się różne problemy zdrowotne.

Dobór karmy dla rocznego psa – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto pamiętać o tym, że wszystkie powyższe wskazówki dotyczą wyłącznie rocznych psów ras małych, u których nie występują żadne problemy zdrowotne. Jeśli natomiast czworonóg cierpi na jakąś przypadłość zdrowotną, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem weterynarzem. Szczególnie jeżeli okaże się, że piesek ma zbyt wysoki poziom cukru we krwi, cierpi na alergię, nie toleruje laktozy czy ma zbyt dużą lub zbyt małą masę ciała jak na swój wiek i wzrost. Zmiana karmy na specjalistyczną weterynaryjną jest również wskazana wtedy, gdy pupil boryka się z niewydolnością nerek, zwyrodnieniem stawów, bądź kardiomiopatią rozstrzeniową.

Czy warto podawać rocznemu psu karmę wegetariańską?

Mogłoby się wydawać, że psy powinny jeść karmę, w której bezwzględnie znajduje się mięso. Jednak, jeśli pokarm jest dobrze zbilansowany, a nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego, jest równie wartościowy, co karma z mięsem. Decydując się na karmienie psa żywnością, w której nie ma mięsa, najlepiej wybierać gotowe karmy. Wtedy ma się pewność, że dieta czworonoga jest pełnowartościowa. Nie ma się natomiast takiej pewności, gdy przygotowuje się posiłki bezmięsne samodzielnie.

Psy w przeciwieństwie do kotów przyswajają tak samo dobrze pokarmy mięsne, jak i bezmięsne, dlatego nie jest powiedziane, że karma musi zawierać ten właśnie składnik. Warunek jest natomiast taki, że w wegetariańskim pokarmie powinny znaleźć się odpowiednie zboża oraz warzywa, które uzupełnią zapotrzebowanie na białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy, a także marko- i mikroelementy. Nie wszystkie kupne karmy zawierają zboża – ich doskonałym zamiennikiem są na przykład ziemniaki, które podobnie jak zboże organizm psa przyswaja w stu procentach. Ziemniaki, które zastępują zboże lub mieszankę zbóż, są doskonałym źródłem węglowodanów dla czworonoga.