Kot z nadwagą nie jest już w tak dobrej kondycji, jak ten, który nie ma dodatkowych, zbędnych kilogramów. Oprócz tego taki futrzak często zmaga się z różnymi problemami zdrowotnymi wynikającymi właśnie z tej przyczyny, że jest otyły. By pomóc kotu wrócić do jego formy sprzed nadwagi, konieczna jest właściwa dieta. Jaka karma będzie więc najlepsza dla tych futrzaków, które powinny zgubić od kilku do kilkunastu kilogramów?

Specjalistyczne karmy dla kotów z nadwagą

Producenci przewidzieli to, że kot, który przebył jakąś chorobę lub cierpi na różne problemy zdrowotne, może przybrać na wadze. Dzieje się tak również wtedy, gdy jest karmiony w niewłaściwy sposób, czyli gdy jego karma zawiera zbyt dużą ilość tuczących tłuszczów. Chcąc odchudzić kota, warto sięgać więc po specjalistyczne pokarmy przygotowane przez cenione firmy. Są to karmy przeznaczone właśnie dla kotów, które zmagają się ze zbyt dużą masą ciała. Ich podstawową cechą jest to, że nie są tak kaloryczne, jak inne gotowe pokarmy dla tych czworonogów. W tych karmach zawartość tłuszczu jest obniżona nawet o dziesięć procent względem standardowego pokarmu dla kota.

Dodatkowo w karmach dla kotów z nadwagą znajdują się związki organiczne, które przyspieszają trawienie tłuszczy. Jest to na przykład l-karnityna – dzięki niej kot nie tylko nie przytyje już ani kilograma więcej, ale również w niedługim czasie uda mu się spalić dużą ilość tkanki tłuszczowej. Innym składnikiem, który można znaleźć w karmie dla puszystych kotów, jest włókno, które odpowiada za prawidłową perystaltykę jelit i daje kotu poczucie, że jest najedzony po mniejszym posiłku.

Karma weterynaryjna dla kotów z nadwagą wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Przygotowuje się ją bowiem z myślą o tym, z jakimi problemami boryka się otyły kot. Taka karma ma z jednej strony mniej kalorii, a z drugiej zawiera wszystkie niezbędne składniki, które zapewniają dobry stan zdrowia i systematyczne gubienie odłożonej tkanki tłuszczowej. Warto pamiętać o tym, że odchudzanie czworonoga to proces, który będzie trochę trwać. Jest to zupełnie naturalne, dlatego nie można za bardzo forsować swojego kota, by jak najszybciej pozbył się zbyt dużej masy ciała. Może się to źle odbić na jego stanie zdrowia, a także na psychice, jeśli poczuje się zmuszany do czegoś albo gdy np. będzie musiał szybko przestawić się na karmę, która za bardzo mu nie smakuje.

Dlaczego kot może przytyć?

Nadwaga u kota to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych, z jakimi się zmaga ten czworonóg. Przeważnie na tę przypadłość cierpią te futrzaki, które zostały wykastrowane. Inną przyczyną jest niewłaściwa, zbyt tłusta dieta, niedopasowana do stylu życia pupila. Zatem by uchronić swojego kota przed dodatkowymi kilogramami, najlepiej podawać mu karmę, w której znajdują się składniki zapewniające czworonogowi większą aktywność. Jeśli kot więcej czasu spędza w domu niż poza nim, często trudno jest się zmobilizować, by nie karmić go poza posiłkami. Efektem tego jest właśnie przybieranie na wadze, zwłaszcza gdy kot nie należy do zbyt ruchliwych i „zabawowych”. Szczególnie warto uważać na te dodatki, gdy pupil nie jest już ani kociątkiem, ani dojrzałym osobnikiem, a starszym. Wtedy naturalną koleją rzeczy jest to, że kot nie będzie już tak aktywny jak wcześniej, a więc też nie trzeba go dokarmiać, co wychodzi mu tylko na szkodę. Nie ma bowiem jak spalić nadmiaru spożytych kalorii.

Warto pamiętać o tym, że nadwagi u kota nie należy lekceważyć, co niestety wielu właścicieli może robić. Każdy zbędny, dodatkowy kilogram to zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania stawów, czy serca. Otyłemu kotu grozi także cukrzyca. Jeśli kot ma wyjątkowo duży apetyt, należy karmić go częściej w mniejszej ilości w taki sposób, by dzienna racja była mniejsza niż dotychczas. Dzięki temu spalanie kalorii stanie się prostsze dla nieprzeciążonego organizmu.

Czy karma light dla kota z nadwagą to dobry pomysł?

Jeśli właściciel kota po raz pierwszy ma do czynienia z nadwagą u swojego pupila, może się zastanawiać nad tym, jaka karma będzie dla niego właściwa. W sprzedaży można znaleźć między innymi karmy light, które są właśnie przeznaczone do żywienia puszystych kotów. W składzie znajdują się przede wszystkim białka, tłuszcze, węglowodany oraz włókna, co sprawia, że są znacznie mniej kaloryczne niż inne karmy.

Oprócz tych podstawowych komponentów możliwe są jeszcze inne dostępne składniki, które sprawiają, że kot regularnie gubi na wadze zbędne kilogramy. W pokarmach light jest więcej białka niż w zwykłych karmach, dlatego też znacznie łatwiej przychodzi mu spalić niechcianą masę. Poza tym dzięki białku kot nie straci podczas odchudzania masy mięśniowej, więc jego sprawność fizyczna nie ucierpi w trakcie takiego procesu. 

Niezależnie od tego, czy wybierze się dla swojego kota karmę light suchą, czy morką, jej skład będzie porównywalny. Poza tym w karmie mokrej znajduje się więcej wody, więc optycznie taki pokarm zajmuje więcej miejsca w kociej misce, a faktycznie ma mniej kalorii.

Na jaką karmę light się zdecydować dla swojego kota?

Karma light powinna być z założenia niskokaloryczna, dlatego też najlepsza będzie ta, w której mięso jest przeważającym składnikiem, a węglowodanów jest najmniej. Ponadto białko powinno być co najmniej powyżej trzydziestu procent, a tłuszczu o dziesięć procent mniej niż w standardowej karmie. Zawartość włókna pokarmowego to co najmniej sześć procent całego składu. Jeśli bierze się pod uwagę karmę morką typu light, warto zauważyć, że odpowiednie proporcje poszczególnych składników są zupełnie inne. Wilgotna karma powinna mieć tak samo więcej mięsa i niewiele węglowodanów, a oprócz tego minimalną ilość tłuszczu, czyli do trzech procent. Białko w takiej karmie stanowi zwykle minimum osiem procent wszystkich składników, włókno pokarmowe dwa procent, a woda osiemdziesiąt i więcej.

Najlepiej jakby w karmie light nie zabrakło żadnych dodatkowych składników, które są niezbędne podczas gubienia wagi. Jednym z nich jest l-karnityna, która sprawia, że czworonogowi łatwiej przychodzi spalanie tłuszczu ze względu na lepszą przemianę materii. Żeby kot nie nabawił się problemów zdrowotnych wynikających ze zbyt dużej wagi, warto wybrać taki pokarm, w którym jest jeszcze glukozamina i chondroityna. Szczególnie wtedy, gdy z nadwagą zmaga się kot o większych rozmiarach. Jest on najbardziej narażony na zwyrodnienie stawów spowodowane otyłością.

W naszej ofercie są dostępne liczne karmy dla kotów z nadwagą sprawdzonych i cenionych firm. Wierzymy, że właśnie w naszym sklepie uda się zamówić dokładnie taki pokarm, jaki pozwoli czworonogowi uporać się z nadliczbowymi kilogramami bez żadnego uszczerbku na zdrowiu.